Toz Boya ve Yaş Boya Ekipmanları

Tünel Tipi Fırınlar

Tünel Tipi Fırınlar

Tünel tipi fırınlar iki tarafı açık şekilde tasarlanan ve merkezi olarak ısıtma işlemi yapılan fırınlardır. Bu cihazlarda orta bölümde tek ısı kaynağı vardır ve malzeme yavaşça ısındıktan sonra toz boya işlemi yapılır ve sonrasında iç kısımda soğuma olur. Bu fırınlar toz boya uygulamalarının yapıldığı konveyörlü tesislerde kullanılır. Fırında boya pişirilirken mazot ya da gaz brülörlü şekilde üretim olur. Tünel tipi fırınlar içinde yer alan havanın fan sayesinde ısıtılması ve sonrasında tekrar fırına verilmesi sistemi ile çalışmaktadır. Bu fırınlar konveyörlü boya tesislerinde tesis yerleşimi ve proses dikkate alınarak tasarlanır. Firmamız her türlü ihtiyacınıza özel tünel tipi fırın üretimi yapıyor.

Tünel Tipi Fırın Teknik Özellikleri

  • Tünel tipi fırınlar büyük işletmelerden üretilen konveyör sisteme sahip siklotermik fırın çeşitleridir. Bu fırınlar toz boya uygulamalarında kullanılır.
  • Tünel tipi fırın çeşitleri 2.5 ve 3 metre bant eninde standart olarak üretilmektedir. Özel siparişlerinize özel 14 m ile 36 m arasında istediğiniz boyutlarda üretim yapıyoruz.
  • Tünel tipi fırınları dayanıklı malzemelerden üretiyoruz. Kaporta paslanmaz malzemeden üretiliyor ve yüksek sıcaklıklarda görev alabiliyor.
  • Tünel fırınlarda 3 fazlı pişirme sistemi ile farklı toz boya uygulamalarını yapabiliyorsunuz.
  • PLC kontrol paneli sayesinde toz boya uygulamaları çok daha pratik oluyor.
  • Pişirme dengesi ile kaliteli boya uygulamaları yapılabilir. Düşük yakıt tüketimi elde edebilmek için ekstra sirkülasyon fanları bulunuyor.
  • Hidrolik bant merkezleme özelliği ile uygulama daha kaliteli şekilde yapılabilir.
  • Otomatik bant gerdirme sistemi çalışma sürecini daha konforlu hale getirir.
  • Tünel tipi fırınlar için pişirme haznesinin alt ve üst sıcaklıkları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  • Fırın çıkışında ise tüm modellerde standart su püskürtme sistemi yer alıyor.

Tüm bunların yanında istediğiniz özelliklere sahip tünel tipi fırınlar üretiyoruz.

Tünel Tipi Fırınlar Nasıl Çalışır?

Tünel tipi fırınlar basit bir çalışma prensibine sahiptir. Öncelikle boyanacak olan malzemeler konveyöre asılır. Daha sonra buradan fırın içine giriş yapar. Daha sonra aynı yüzeyden çıkışı olur. Boyanan malzeme fırın içinde U dönüşü yapar ve sonrasında geri döner.

Tünel tipi fırınlarda düşük hacimler yapılan ısıtma işlemlerinde enerji tasarrufu en üst seviyeye çıkabilir. Fırının boyutları ve kapasiteleri değişiklik gösteriyor. Boya pişme ve kurutma süresi, boyanması planlanan parçaların boyu gibi özellikler bunda etkili oluyor. Toz boya pişirme ve yıkatma sonrası kurutma işlemlerinde tünel tipi fırınlar kullanılıyor. Toz boya pişirme fırınları klasik hava sirkülasyonlu fırınlarda bir işlem 17-18 dakikada tamamlanır.  Gaz tipi infrared fırınlarda 5-10 dakika arasında işlem yapılır.  Toz boya pişirme fırınları 200 derecede çalışır.

Tünel Tipi Fırınlar Kullanım Alanları

Tünel tipi fırınlar toz boya uygulaması yapılacak olan parçaların fırın konveyörüne asılarak pişirilme sırasında uygulama yapılması şeklinde çalışır. Parçanın konveyöre asılma işleminden sonra parça kalındığı ve metrekare alnına göre belirli bir hızda gidiş sırasında pişirme ya da kurutma işlemi yapılır. Giriş ve çıkış sürecindeki hava perdeleri ve özel tasarlanmış olan hava kırıcılar ısı kaybını ortadan kaldırır. Yüksek kapasitede olan endüstriyel işletmelerde tünel tipi fırınlar kullanılmaktadır. Tarım makineleri, alüminyum sanayii, otomotiv ve yedek parça, beyaz eşya ve inşaat gibi sektörlerde kullanım vardır.

Tünel Tipi Fırın Fiyatları

Tünel tipi fırın fiyatları ürünün teknik özelliklerine, boyutuna, markasına ve tasarımına göre değişiklik gösteriyor. Bu fırınları endüstriyel tesislerde alana ve ihtiyaçlara göre proje bazlı üretiyoruz. Bu nedenle ön inceleme ve keşif yaptıktan sonra müşterilerimize fiyat teklifi sunuyoruz.

Hemen Arayın !