Toz Boya ve Yaş Boya Ekipmanları

U Tipi Fırın

U tipi fırın, boya kürleme fırınların olarak üretilen ürünlerdir. Bu fırınların en önemli işlemi kurutma ve pişirme fırınlarında pişirme görevini yerine getirmesi için kullanılırlar. Pişirme işleminden geçirilecek olan malzemeler fırının konveyörüne asılır. Daha sonra burada pişirme işlemi kusursuz bir şekilde yapılır.

Fırınlar genellikle içten dönüşlü olur. Yani fırına asılan malzeme pişirildikten ve boyandıktan sonra fırın içinde U dönüşü yaptıktan sonra tekrar giriş noktasından dışarı çıkarılır. Pişirme işlemi yapılacak malzeme konveyöre asılır ve daha sonra parça kalınlığı ve metrekare alanına göre belirli bir hızda gider ve pişirilme işlemi yapılır. Daha sonra kurutma işlemi de fırın içinde yapılır ve malzeme sonra hazır bir halde aynı yerden çıkar.

U Tipi Fırın Teknik Özellikleri

 • Fırının yan duvarlarında 15 cm kalınlığında sandviç tipi panel kullanılmıştır.
 • İzolasyon malzemesi olarak 52 kg/m3 ve 5 cm kalınlığında kaya yünü karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda 14 kg/m3 ve lOcm kalınlığında cam yünü de izolasyon malzemesi olarak kullanılabilmektedir.
 • U tipi fırın içinde hava sirkülasyonu radyal fan yardımıyla yapılmaktadır.
 • Fırında ısı dağılım işlemleri menfezler sayesinde her noktasına homojen şekilde yapılabilmektedir.
 • Fırın termobloklu bir modeldir. Dayanıklı malzeme olan paslanmaz saçtan üretilmiştir. Bu özelliği sayesinde zorlu çalışma şartlarına karşı dayanıklıdır.
 • Termoblok boruları dikişsiz çelik çekme duman borusundan üretilmektedir.
 • Yaş boya fırınlarında eksoz fanı yer alır.
 • Panellerde 1,2 mm kalınlığında sac malzeme dayanıklılığı en üst seviyeye çıkarır.
 • Fırın elektrik panosunda yüksek performans gösterecek en kaliteli malzemeler kullanılmaktadır.
 • Fırının dış kısmı elektrostatik toz boya uygulamasından geçer.
 • Fırın sıcaklık kontrolü dijital bir yönetim panosu üzerinden yürütülür. Bu sayede fırın sorunsuz olarak çalışabilir.

U Tipi Fırın Nasıl Çalışır?

U tipi fırın çalışma prensibi çok basittir. Yakıcı olarak brülör alevi kullanılmaktadır. Bu alev fırının yanma odası olarak adlandırılan bölümünden geçen havayı ısıtması ile çalışması gerçekleşir. Isı transferi doğrudan yanmalı olan fırınlarda konveksiyon ev radyasyonlar olmaktadır. Termobloklu fırınlarda da sadece konveksiyonla ısı transferi olur.

Bu fırınlarda hava sirkülasyonu radyal fan yardımıyla yapılmaktadır. Fırın çevresinde yer alan hava fan tarafından emilir.  Daha sonra yanma odası olarak isimlendirilen bölümden geçtiği sırada termobloku yalayarak ısınmaktadır. Daha sonra hava kanalı yardımıyla tekrar fırın bölgesine geri gönderilmektedir. Bu fırınlar kapalı devre sistemlerle çalışmaktadır. Bu sayede çok kısa bir sürede istediğiniz sıcaklığı elde etmeniz mümkün olmaktadır.

U Tipi Fırın Kullanım Alanları

U tipi fırın kullanım alanları toz boya uygulamalarının yapıldığı tüm tesislerdir. Bu fırınlarda yükleme ve boşaltma işlemleri konveyör ile yapılır ve bu sayede işlem daha seri olur. Kısa süre içinde yüksek kapasitede boya işlemi yapılabilmektedir.

Bu işlem sürekli boyama yapılan tesislerde çok işlevseldir. Tesiste çalışma işleri durmaksınız pişirme ve kurutma işleminin yapılmasını sağlar. İşletme koşullarına göre farklı boyutlarda üretim yapılabilmektedir.

Bu fırınlar yüksek kapasiteli işletmeler tarafından ilgi görmektedir. Beyaz eşya, inşaat, otomotiv, alüminyum sanayii ve tarım makineleri gibi birçok sektörde u tipi fırınlar toz boya uygulamalarında kullanılmaktadır.

U Tipi Fırın Fiyatları

 U tipi fırın fiyatları ürünün malzemesine, boyutlarına, özelliklerine, markasına ve modeline göre belirlenmektedir. Firmamız işletmelere özel sipariş ve projelendirme ile u tipi fırın üretimi yapmaktadır. Fiyat teklifi yapılan ön keşif işlemlerinden sonra yapılmaktadır. Zorlu şartlarda görev yapabilen pişirme fırınları olan u tipi fırınlarda hemen fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fırın Kontrüksiyonu

Teknik dökümanları verilen fırının gövdesi 2.5 mm şase üzerine, içi 1.2 mm galvaniz sac, dışı 1.2 mm dkp sacdan imal edilip, dış tarafı elektrostatik toz boya ile kaplanır. İki cidar arası 150 mm kaya yünü ile sandviç şeklinde imal edilerek, modüler sistem ile yüksek ısıya karşı ona uygun bir mastikle birbirine geçme ve vida destekli olarak monte edilmektedir. Gerektiğinde taşınabilme özelliğine sahiptir. Fırının ısı kaybını önlemek amacıyla giriş ve çıkış bölümlerine toplam iki adet hava perdesi grubu ilave edilmiştir.

Hava Dağıtım Kanalları

Isı ünitesinde hazırlanan sıcak hava galvaniz sacdan mamül hava kanalları yardımı ile fırın içerisine sevk edilmektedir. Hava kanalları fırın ısısının her bölgede homojen bir hava dağılımı ile yapılabilir şekilde olup ve gerektiğinde çok basit bir şekilde sökülüp temizlenebilir.

Isı Kontrolü

Fırının sıcaklık kontrolü dijital termostatla yapılmaktadır. Elektrik pano sistemi üzerinde bulunan gösterge üzerinden istenilen sıcaklığa ve çalışma aralığına sistem ayarlanılır. Herhangi bir sorun oluştuğunda veya otomatik kumandanın arızalanmasından kaynaklanacak bir ısı yüklemesine karşı emniyet termostatı bulunur.

Isı Ünitesi

Isı ünitesi gövdesi dışı 1.2 mm, içi 1.5 mm dkp sacdan imal edilmekte ve dış tarafı endüstriyel boya ile boyanmaktadır. İç yapısı tamamen kaynaklı olarak dizayn edilmiştir. Cehennemlik füze tipi ve üç geçişli olarak düşünülmüş ve yanma hücresi 2 mm Aısı 321 krom nikel sacdan ısıtma boruları  76 X 3 mm normalize edilmiş kazan borularından imal edilmiştir. Isıtma ünitesi en direkt yanmalı şekilde çalışmakta ve dumanı bacası vasıtasıyla dışarıya atılmaktadır. Bu şekilde meydana gelebilecek patlama ve parlama tehlikesi de ortadan kaldırılmıştır. Cehennemlikte ısınan havayı fırına gönderen hava sevk fanı seyrek kanatlı ve öne eğik tipte olup, dinamik ve statik balansları alındıktan sonra direk akuple olarak montaj edilmektedir. Fan yataklamaları kaliteli markalardan seçilmekte, özellikle 22.200 serisi rulmanlar kullanılmaktadır.

Teknik Veriler

Fırın Tipi

U Tipi Fırın

Uzunluk

11.000mm

Genişlik

1.600mm ( 2.200mm Tünel İç Net Genişlik)

Yükseklik

3.150mm ( 1.500mm Net Strok)

Isıtma Şekli

Endirekt Yanmalı Tip

Hava Perdesi Aspiratörü

2×4.500 M3/H 2,2 Kw 1500 D/Dak 2 Adet

Çalışma Sıcaklığı

60°C – 200°C

Sıcaklık Kontrolü

Dijital Termostat

Yapı Malzemesi

Dışı 1.2 Mm Dkp, İçi 1.2 Mm Galvanizli Sac

İzolasyon Malzemesi

150 Mm Taş Yünü (Ρ=53 Kg/M³)

Pişirme Fırını Isı Ünitesi Teknik Veriler

Isıtma Ünitesi

1 Adet

Isıtma Enerjisi

Doğalgaz

Sirkülâsyon Havası

12.000 M3/H X 2 Adet

Motor Gücü

5.5 Kw X 2 Adet

Isıtma Kapasitesi

250.000 – 300.000 Kcal/H Arası

Brülör

Flam Veya Üret Marka

İzolasyon

150 Mm Kaya Yünü

Hemen Arayın !