Toz Boya ve Yaş Boya Ekipmanları

Tavlama Fırınları

Tavlama fırınlarında çeşitli malzemelerin tavlama işlemleri yapılıyor. Bu uygulamalar farklı işlemlerden geçen malzemelerin yumuşaması ve bu malzemelerde yer alan gerilimlerin azalması için uygulanıyor. Bu sayede tav edilen malzemenin mekanik özellikleri geliştirilir. Buna ek olarak malzeme daha kolay işlenebilir ve kırılgan yapısı da azalır. Bunun yanında uygulama ile malzemeye boyutsal denge de kazandırılır. Tavlama işlemi hem çelik hem de demir dışı alaşımlara uygulanabilir.

Ayrıca tavlama fırınları ile tüm metallere farklı şekilde tavlama işlemi yapılabilir. Bu fırınlarda tavlama, normalizasyon, tel tavlama ve gerilim giderme gibi işlemler yapılır. Aynı zamanda bu fırınlar kuyu tipi, kamara tipi ve laboratuvar tipi gibi farklı şekillerde üretilir.

Tavlama Fırını Nedir?

Tavlama fırını, bir malzemenin çok yüksek sıcaklıklarda ısıtılması ve mukavemet özelliklerinin geliştirilmesi için tavlama işleminin yapıldığı fırınlardır. Bu uygulama sırasında kullanılan fırınlar açık atmosferli, atmosfer kontrollü ve vakum kontrollü şekillerde kullanılıyor. Tavlama fırınları içinde işlenen ürünün kırılganlığını azaltır ve daha işlenebilir bir malzeme haline getirir.

Tavlama fırınlarında metaller belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılmaktadır.  Fırının içinde ısıtma işlemi homojen şekilde yapılır ve aynı şekilde soğutma da kontrollü olarak gerçekleşir. Aynı zamanda fırınlar parça oksidasyonu önüne geçebilmek için hava geçirmez şekilde tasarlanırlar. Tavlama fırını çeşitleri farklı boyut ve özelliklerde üretilmektedir. Bu fırınlarda çok çeşitli malzemeler başarılı bir şekilde işlenebilir hale getirilir.

Tavlama Fırını Çeşitleri

Tavlama fırını çeşitleri işlenecek malzemenin türü, boyutu ve teknik özelliklere göre değişiklik gösteriyor;

  • Toplu tavlama işlemlerinin yapıldığı tavlama fırınları en yaygın olanlardır. Söz konusu makinelerde ısıtma odası içinde sabit bir taban alanı vardır. Bu alanda bir tane veya çok sayıda bobin yığını yer alabilir.
  • Diğer bir tavlama fırını ise sürekli tavlama fırınlarıdır. Bu fırının tamamı dönebilir ya da dönme özelliği olan bir ocak bulunur. Bu alanda malzeme hareket eder ve ısıtma işlemi yapılır. Sürekli tavlama fırınları malzeme bobini çözülür. Ardından fırında hareket devam ettikçe geri sarma işlemi gerçekleşir.

Tavlama Fırını Özellikleri

Tavlama fırınlarında yer alan tavlama süresi değişiklik gösterir. Malzemenin hangi tür olduğu, yapılacak işlemin ne olduğu ve bobin boyutu sürede belirleyicidir. Bu durumlara göre 15 dakika ile uzun saatler arasında sürebilir. Tavlama fırınlarında ısıtma işlemi doğalgaz sayesinde yapılır. Isınma işlemi gerçekleştikten sonra ısı tavlama işlemi yapılacak malzemenin etrafında dolaşır ve ısı iletimi fan sayesinde gerçekleşir.

Yeni nesil tavlama fırınlarından doğalgaz kaynağını ve ısıtma odasına ait koşulları kontrol ile analiz etmeye yarayan yönetim panelleri bulunur. Söz konusu fırınlarda bilgisayar ekranından yönetme, izleme ve kontrol süreçleri yürütülebilir. Bu fırınlarda difüzyon, küreselleşme, normalizasyon, izotermal tavlama, gerilim giderme, ferritleme, reksistalizasyon gibi birçok tavlama türü uygulanabilir.

Tavlama fırınlarında standart kapak veya giyotin sistem tercih edilebilir. Her iki sistemde de vagon giriş ve çıkışları hem pratik hem de güvenlidir. Aynı zamanda fırın vagonları manuel ya da motorlu hareket seçenekleri ile kontrol edilebilmektedir.

Tavlama Fırını Fiyatları

Tavlama fırınları kullanım amacına göre farklı boyutlarda, özelliklerde ve türlerde üretilmektedir.  Bu nedenle söz konusu fırınlar için genellikle proje bazlı üretim yapılmaktadır. Bu nedenle tavlama fırını fiyatları hakkında bilgi almak için projelendirme sürecini beklemek gerekiyor.  Bu konuda detaylı bilgi almak için hemen firmamıza ulaşabilirsiniz.

Üretim sürecinde fırın boyutları üretim kapasitesi, talepler ve optimum güçte ısınma sağlamaya yönelik belirlenir. Üretim sürecinizde uzun yıllar sorunsuz şekilde görev yapacak tavlama fırınları için hemen bize ulaşın ve size özel fiyat teklifimizi verelim.

Tavlama Fırınları

Fırın Kontrüksiyonu

Teknik dökümanları verilen fırının gövdesi profilden şase üzerine oturtturularak, içi 1.2 mm AISI 304 kalite paslanmaz sac , dışı 1.5 ve 2 mm dkp Sacdan imal edilip, dış tarafı elektrostatik toz boya ile kaplanır. İki cidar arası 200 mm kaya yünü + seramik battaniye ile doldurularak sandviç şeklinde imal edilerek montaja hazır hale getirilir. Demonte vaziyette imalatı tamamlanmış olan sandviç tipteki paneller yüksek ısıya karşı mukavim bir mastik panel birleşme bükümlerine sıkılır. Daha sonra sızdırmazlığı sağlanan paneller şase üzerinde taban saclarına vidalanarak montajı yapılır. Bu sayede demonte vaziyette kurulmuş olan fırınımız gerektiğinde sökülüp başka bir yere taşınabilir özelliğine sahiptir.

Fırın Kapıları (Giyotin Tip)

Fırın kapıları 200 mm izolasyonlu olacak şekilde tasarlanarak imalatı yapılacaktır. İç kısım aısı 304 kalite 1.2 mm paslanmaz dış kısım 1.5 mm ve 3 mm dkp sacdan üzeri toz boyalı olarak imal edilir. Giyotin kapılar yukarıya ve aşağıya doğru rediktör yardımıyla panodan kontrollü olacak şekilde otomatik açılıp kapanacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Fırın üst kısmına yerleştirilen konsüksüyon fırın kapılarının aşağı ve yukarı çalışabilmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan üzerinde gerekli yataklamalar ve rediktör tahrikli hareket mekanizmasına sahip olan kısımlardır. Bu mekanizma rediktör üzerindeki kapı yükünü hafifletmek için ters istikamete konulan ağırlık mekanizması ile birbirine akuple edilerek kapının stabil ve güvenli bi şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Hava Dağıtım Kanalları

Isı ünitesinde hazırlanan sıcak hava aısı 304 kalite sacdan imal edilen hava kanalları yardımı ile fırın içerisine sevk edilmektedir. Hava kanalları fırın ısısının her bölgede aynı ve homojen bir hava dağılımı yapabilecek şekilde olup ayarlanabilir, ve gerektiğinde çok basit bir şekilde sökülüp temizlenebilir tiptedirler.

Isı Kontrolü

Fırının sıcaklık kontrolü dijital termostatla yapılmaktadır. Elektrik pano sisteminde bulunan gösterge ile istenilen sıcaklıkta ve çalışma aralığında sistem ayarlanabilir. Herhangi bir şekilde veya otomatik kumandanın arızalanmasından kaynaklanacak bir ısı yüklemesine karşı emniyet termostatı ile kontrol altında tutulmaktadır.

Isı Ünitesi

Isı ünitesi gövdesi dışı 1.5 mm Ve 2 mm, aısı 304 kalite 1.5 mm paslanmaz sacdan imal edilmekte ve dış tarafı toz boya ile boyanmaktadır. İç yapısı tamamen kaynaklı olarak dizayn edilmiştir. Cehennemlik füze tipi ve üç geçişli olarak düşünülmüş ve yanma hücresi 3mm aısı 310 kalite paslanmaz sacdan ısıtma boruları Æ 76 X 3 mm aısı 304 kalite paslanmaz kazan borularından imal edilmiştir. Isıtma ünitesi en direkt yanmalı şekilde çalışmakta ve dumanı bacası vasıtasıyla ile atık gazlar dışarıya atılmaktadır. Bu şekilde meydana gelebilecek patlama ve parlama tehlikesi de ortadan kaldırılmıştır. Cehennemlikte ısınan havayı fırına gönderen hava sevk fanları seyrek kanatlı ve öne eğik tipte olup, aısı 304 kalite paslanmaz sacdan imal edilecektir. Fan yataklamaları yüksek ısıya dayanıklı seriden seçilen rulmanlar ile imalatı yapılmaktadır.

Bant Tipi Fırın Konveyörü

Rulolu tip malzeme nakil konveyörü yüksek ısıya dayanımlı paslanmaz mamullerden üretilen rulolardan oluşmaktadır. Dönerli konveyör bandımız fırın içerisine yerleştirilen bir konsüksiyon üzerine oturtularak montajı yapılır. Dışardan rediktör ile tahrik edilen konveyör panodan kontrolü sağlanarak istenilen hıza göre ayarlanabilir. Fırın içerisinde ön ısıtması yapılacak olan malzemelerin fırın içerisindeki hareketleri konveyör üzerinden gerçekleştirilir

Giyotin Kapılı Altdan Bant Tip Konveyörlü Ön Isıtma Fırını

Teknik Veriler

Fırın Tipi

Yüksek Dereceli Ön Isıtma Fırını

Uzunluk

8.500 Mm Dış (8.000 Mm İç Net)

Genişlik

2.400 mm  Dış (Kon. Genişliği 1.900 Mm, Fırın İç Net Gen. 2.000 Mm) 

Yükseklik

2.350 mm  Dış (Konveyör İle Tavan Arası 1.400 Mm Net)

Isıtma Şekli

Termoblok Üniteli  (2 Adet)

Isıtma Enerjisi

Doğalgaz

Fırın Hacmi

33 M3

Çalışma Sıcaklığı

0°C  – 450°C   Arası

Sıcaklık Kontrolü

Dijital Termostat

Yapı Malzemesi

Dışı 1.5  Ve 2 Mm Dkp, İçi 1.2 Mm Aısı 304 Kalite Paslanmaz Sac

İzolasyon Malzemesi

200 Mm Taş Yünü + Seramik Battaniye

Ön Isıtma Fırını Isı Ünitesi Teknik Veriler

Isıtma Ünitesi

2 Adet

Yapı Malzemesi

Aisi 310 Kalite Paslanmaz (Sac Kısımları)

Termoblok Boru Demetleri

Aisi 304 Kalite  Æ 76 X 3 Mm Paslanmaz Boru

Isıtma Enerjisi

Doğalgaz

Sirkülasyon Havası

9.000 M3/H X 2 Adet

Motor Gücü

4 Kw X 2 Adet

Isıtma Kapasitesi

400.000 – 560.000  Kcal/H Arası

Brülör

Flam Marka (2 Adet Sc 2.1 Gs Ram)

Yakıt Tüketimi

8 – 29  M3/H   X   (2 Adet)

İzalasyon

200 Mm Kaya Yünü+ Çift Kat Seramik Battaniye

Hemen Arayın !