Tesisler

Box Tipi Fırın

Detay 1

Kutu Tipi Fırınla sandviç paneller halinde şase üzerine kurularak demonte halde imal edilmektedir. Pişirme Fırınının iç kısmına gelen bölümü 1.2mm Galvaniz, dış kısmına gelen bölümü 1.2mm ST 37 Boyalı Saçtan imal edilmektedir. Fırın dış sacı elektrostatik toz boya ile kaplanmakta ve korozyon direnci artırılmaktadır.

Detay 2

Pişirme fırını panelleri standart olarak 150mm izolasyon malzemesi ile izole edilmektedir. Fırın panellerinin iç kısmına gelen bölümü 50mm Kaya Yünü, dış kısmına gelen bölümü 200mm cam yünü sıkıştırılarak izole edilmektedir. Pişirme fırınındaki bu yalıtım özelliğinden dolayı ısı kayıpları ortam sıcaklığının ( + – 10) derece üzerine çıkmamaktadır. Bu sayede pişirme fırınlarımız daha az yakıt tüketmekte ve çalışma ortamını gereğinden fazla ısıtmamaktadır.

Detay 3

Pişirme fırını içerisinde hava sirkülasyonunu sağlayan radyan tip Fan bulunmakta, fırın boyunca uzanan hava kanalları ve kanallar üzerine yerleştirilmiş menfezler sayesinde fırın içeresinde homojen bir ısı dağılımı gerçekleştirilmektedir.

Detay 4

Isı kontrolü fırın içerisine yerleştirilen termokupl vasıtası ile yapılmaktadır. Kutu Tipi Fırınlar, istenilen dereceye geldiğinde otomatik olarak sinyal vermekte ve pişirme fırını ısı kontrol panosu üzerinde bulunan dijital saat vasıtası ile 0 – 230 ºC’ye kadar ayarlanabilmektedir.

Isıtma Ünitesi

Isıtma Ünitesi ( Termoblok) maksimum verim minimum yakıt sarfiyatı esasına göre dizayn edilmektedir. Fırın arka kısmına monte edilen Isıtma Ünitesi ( Termoblok) Fırın ısısını ortam sıcaklığından +250 ºC ye kadar çıkarabilmektedir. Isıtma Ünitesi 310 kalite paslanmaz çelik malzemeden imâl edilir ve 1450 ºC ye kadar dayanıklıdır.

Isıtma Ünitesi ( Termoblok) Yanma odası içerisine konulmakta etrafı 150mm kaya yünü ve Cam Yünü ile İzole edilmektedir. Yanma odasına, Isıtma Ünitesi ( Termoblok) arızalarına karşı müdahale kapağı mevcuttur. Yanma odasında ısıyı fırın içerisine dağılımı Sirkülasyon Fanları ile sağlanmaktadır.

U Tipi Fırın

Firmamız bünyesinde imalatını gerçekleştirdiğimiz konveyör lü ‘’U tip ‘’pişirme fırınlarını, tozboya tesisleri üreticilerinden farklı bir şekilde termoblok gurubunu dizayn etmekteyiz. Bu özel tasarım sayesinde termoblok gurubu kısa zaman zarfında ısınan havayı çok hızlı bir şekilde menfezlere ulaştırır. Menfezlere gelen ısınmış hava yönlendirme klapeleri aracılığıyla tüm fırının homejen bir ısıya ulaşmasını sağlar. Termoblok gurubu AISI 309 paslanmaz malzemeden imal edilmektedir. Özellikle firmaların kısıtlı alanlarını bu tip fırınlarla projelendirmek avantajlıdır. Isıl işlem görecek malzeme fırının giriş kapısından içeriye yol alır ve içerde 180 derece ‘’U ‘’dönerek giriş kapısına paralel olarak dışarı çıkar. Fırınlar, seri üretim yapan ve farklı ölçülerdeki malzemeler için tercih edilir. Fırın ölçüleri, boyanacak malzemenin ebatlarına ve üretim kapasitesine göre projelendirilir. Fırınlarımızda sıcaklığı elde etmek için Doğalgaz, Lpg, Elektrik ve Mazotlu olmak üzere 4 çeşit yakıt sistemi seçeneği bulunmaktadır.

u tipi toz boya fırını

Üstten Paletli Fırın

Bu fırınlarda 3 istasyon şeklinde çalışılır. İlk istasyonda fırından çıkmış ürün soğurken, ikincisinde boyalı ürün fırın içerisinde kürlenmekte, ve üçüncü istasyonda da kabinde boyanan ürün konveyöre asılmaktadır. Çalışma dur-kalk şeklinde yarı otomatik olarak gerçekleşir. Sıcaklık kontrolü özel olarak programlanmış dijital termostat ile sağlanır ve yakıt tasarrufu maksimum düzeyde tutulur. Fırın üzerinde elektrik kumanda panosu mevcut olup komple elektrik tesisatı çekilmiştir.

Fırın Gövdesi

Isı kayıplarını minimum seviyeye indirecek şekilde tasarlanmıştır. Sandviç tipi birbirine geçme 150mm kalınlığında 1,2mm sac panellerden ve arasında yalıtım malzemesinden oluşan duvar ve tavan panellerinin birleşim yerlerinde 300ºC ‘ye dayanıklı silikon kullanılmıştır. Fırın tabanı 50mm kalınlıkta yalıtımlıdır.

Sirkülasyon Sistemi

Fırın boyunca yerde bulunan hava kanalı ve üzerinde homojen hava dağılımı sağlamak için ayarlı klapeler bulunmaktadır. Sirkülasyon fanı tarafından fırın içinden emilen hava, ısıtma ünitesinden geçmeye zorlanarak tekrar fırın içerisine basılır. Bu şekilde kapalı devre hava dolaşımı prensibine göre çalışan sistem kısa süre içerisinde istenilen sıcaklığa gelir. Isıtma ünitesi içinde termoblok yüzeyi, maksimum ısı transferi sağlayacak şekilde dizayn edilmiş ve ünite içine yerleştirilmiştir. Sirkülasyon fanı 250ºC’de çalışmaya uygun tiptedir.

Teknik Özellikler

Yapı malzemesi: Paneller 1,2mm DKP ve Galvanizli sac Fırın tabanı 1,2 ve Hava kanalı 2mm Galvanizli sac Şase 2,5mm Siyah sac
İzolasyon: Fırın içi 50mm Kaya yünü  (ρ=50 kg/m³) dışta 100mm Cam yünü (ρ=14 kg/m³) Yanma odası toplam 150mm Kaya yünü  (ρ=50 kg/m³)
Maksimum sıcaklık: 220ºC
Isı transfer şekli: Konveksiyon yolu ile
Fırın içi hava dağılımı: Ayarlı klapeler vasıtası ile homojen olarak
Ortam sıcaklığı: +10ºC

Isıtma Ünitesi

Yakıt: GAZ
Termoblok malzemesi: Gövde AISI309 Standardı 2/3mm sac Geçiş boruları 1,5mm AISI304 6-köşe boru
Sıcaklık kontrolü: On-off, 0-350ºC Dijital termostat, Fe-ConstTermoeleman
Sirkülasyon fanı: 5.000 m³/h , 2,2KW 50Hz